Dekoratif Doğal Yapı Taşları

doğaltaş 02

Günümüzde yapılarda genellikle yüzeyleri düzeltilerek parlatılmış granit, andezit, bazalt gibi doğal taş ürünleri kullanılmaktadır. Bu doğal taşlar arasında granit küp taş en sık kullanım alanına sahiptir. Özel işlemlerle yüzeyi pürüzlü hale getirilmiş ve parlatılmadan kullanılan cephe kaplaması, ve döşeme uygulamaları da son zamanlarda yaygınlaşmıştır.

Granit küptaş, yapıların düşey yüzeylerinde (iç ve dış), taban döşemesinde, merdiven basamaklarında ve dekoratif amaçlı gerçekleştirilen her türlü kaplamalarda doğal taşlar tercih edilmektedir.  Yol ve kaldırım döşemesi, bordür taşı, duvar ve dayanma yapısı malzemesi, çatı örtüsü, kıyı tahkimatı, dalgakıran ve baraj inşaatı, agrega üretimi gibi geniş bir alanda kullanılan doğal taşlar için “yapı taşı” terimi kullanılmaktadır.

Doğal taş sektörü kapsamı içinde ise yalnızca peyzaj amaçlı kullanılanlar “yapı taşı” olarak kabul edilmektedir. Bunlara örnek olarak granit, bazalt ve andezit gibi taşlar sayılabilir. Granit küptaş ürün ebat ve kesimleri ise kullanım alanlarına göre farklılıklar göstermektedir. Bu taşlar ebat ve şekillerine göre, yapıların temel ve duvarlarında, bahçe ve istinat yapılarında, bordur taşı üretiminde, yol, kaldırım ve duvar kaplamasında, çatı örtüsünde ve kent mobilyaları üretiminde kullanılmaktadır.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.